Logo mfundacji

Szachy, które wprowadziliśmy w starszakach są fascynującym i angażującym doświadczeniem, które stymuluje rozwój poznawczy, społeczny, emocjonalny  oraz rozwijają umiejętności logicznego myślenia.

Naszą przygodę z szachami zaczęliśmy od  książki a raczej przewodnika po tej grze,która oparta jest na bajce. Ja wszyscy wiemy a  raczej powinniśmy wiedzieć, ze nauka przez zabawę daje lepsze efekty,my z tego jak najbardziej  korzystamy.

Nasz podręcznik jest podzielony na 7 głównych rozdziałów. Naukę po Szachowej Krainie rozpoczyna Giermek Dobrosułek  i to On towarzyszy dzieciom  podczas bitew rozgrywanych na naszej szachownicy . Żeby wiedzieć jak rozgrywać bitwy musieliśmy się nauczyć jak nasza armie ustawiać na szachownicy i jak poszczególni bohaterowie tej bajki się nazywają.

Dobrosułek zapoznał dzieci  z ruchami figur szchowych, regułami jakie obowiązują w szachach, nauczył matowania oraz wyjaśniania na czym polega atak oraz obrona. Wszystko to było wspomagane trafnie dobranymi przykładami, przestronnymi diagramami, pięknymi kolorowankami, wierszykami i powiedzonkami  np.; „Król do króla się nie przytula”, „Konia złapać – dziwna sprawa, tego z łąki to zabawa. Gdy chcesz zrobić to z szachami,skacze wszystkim nad głowami”,   „Wieża – ciężkozbrojna pani, lubi władać nad liniami,co są równo rozłożone w każdym pionie i poziomie” oraz krzyżówkami, co tylko pozwoliło dłużej utrzymać uwagę małych słuchaczy w trakcie zajęć.

Przedstawię  najważniejsze sfery które rozwinęły  dzieci   podczas systematycznego grania w szachy.

•     Gra w szachy angażuje umysł w sposób który wymaga skupienia i uwagi na szczegółach co może pomóc w poprawie zdolności i koncentracji.

•      Dzieci musiały być kreatywne i elastyczne w myśleniu aby opracować strategię.

•      Nauczyły radzenia sobie  z porażka jak i z sukcesem.

•      Uczyły się gry fair play,szacunku  dla przeciwnika oraz przyjmowania porażki z godnością.

•      Budowania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

•      Integracji z innymi dziećmi, budowania relacji społecznych poprzez wspólną pasję.

Monika Olobry

 

Galeria zdjęć