W tym roku, po raz pierwszy, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. To nowe święto państwowe zostało uchwalone przez Sejm RP 9 stycznia 2025 roku i jest hołdem dla kilkuset tysięcy Polek i Polaków, którzy w podziemnej armii w czasie II wojny światowej walczyli o niepodległość naszego kraju.

14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. W ciągu II wojny światowej przez szeregi ZWZ-AK przeszło blisko 450 tys. osób.

Dziś w Izabelinie wspólnie upamiętniliśmy bohaterów największej konspiracyjnej armii w okupowanej Europie. Krótką historię kilku z nich przytoczył Marcin Biegas - prezes Środowiska Grupy Kampinos AK.

W skromnej uroczystości udział wzięli: Marcin Klimek - Zastępca Wójta Gminy Izabelin, Sebastian Milej - Przewodniczący Rady Gminy Izabelin wraz z radnymi, a także mieszkańcy gminy.

Zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze najpierw przy pomniku Heleny Schneider vel Sznajder ps. „Pokrzywa” (Działka pod Sosnami), a następnie na Cmentarzu wojennym w Laskach.

Chwała bohaterom!